HOTLINE: +421 903 112 354  |  ONLINE HRY

BabyNanny v televízii JOJ

12.4.2012
V publicistickej relácii televízie JOJ – Noviny o 12:00 sme sa s moderátorom Ivanom Jandom rozprávali na tému: Ako si vybrať opatrovateľku pre Vaše dieťa?

Babynanny - opatrovanie detí - Bratislava

22.8.2012
V publicistickej relácii televízie JOJ – Noviny o 12:00 sme sa s moderátorom Jánom Mečiarom rozprávali na tému: Ako pripraviť dieťa na nástup do škôlky?

Babynanny - opatrovanie detí - Bratislava


Nástup do predškolského zariadenia býva stresujúci nielen pre dieťa, ale aj pre rodičov. Mamičky sa často pýtajú, akým spôsobom majú svoju ratolesť pripraviť na tento deň a ako "bezbolestne" prežiť prvé týždne navykania na dochádzku do škôlky. Preto sme si pre vás pripravili odpovede na 7 najčastejšie kladených otázok k tejto téme, ktoré ste si mali možnosť vypočuť aj v našom rozhovore v televízii JOJ.


Ako pripraviť dieťa na nástup do škôlky?


1. Je naozaj vstup do materskej školy pre dieťa taký stresujúci?

Áno. V útlom veku dieťaťa sú pre správny psychomotorický vývoj nesmierne dôležité pocity istoty, bezpečia a nemennosti. Každú väčšiu zmenu týkajúcu sa prostredia, blízkych osôb či denného režimu vnímajú deti v tomto veku veľmi citlivo a môže byť pre ne veľkým stresorom.

2. V akých situáciách sa môže nástup dieťaťa skomplikovať aj napriek príprave?

Napríklad narodenie nového súrodenca v období nástupu do predškolského zariadenia môže skomplikovať adaptáciu na škôlku. V tejto konkrétnej situácii by som odporučila nejaké obdobie s nástupom počkať. V ideálnom prípade sa odporúča navykať dieťa na škôlku niekoľko mesiacov pred narodením súrodenca.

3. Čo všetko by malo dieťa ovládať pred nástupom do škôlky?

Rozdelila by som pripravenosť dieťaťa do dvoch oblastí:

1. úroveň samoobslužných schopností dieťaťa
2. psychosociálna pripravenosť dieťaťa

Pod samoobslužnými schopnosťami rozumieme samostatnosť dieťaťa v obliekaní, hygiene, jedení. Malo by byť schopné si obuť topánočky, obliecť bundu, vypýtať sa na toaletu (plienkované deti nie sú ešte pripravené na nástup do škôlky). Po psychomotorickej stránke je to miera socializácie dieťaťa. Jeho schopnosť nadviazať kontakt s rovesníkmi, kooperatívnosť, schopnosť zdielať a požičiavať si s inými deťmi objekty, ktoré sú v centre jeho záujmu (hračky ☺).

4. Kedy začať dieťa pripravovať na to, že pôjde do škôlky?

Určite je vhodné začať s prípravou čo najskôr, už niekoľko mesiacov pred nástupom do predškolského zariadenia.

5. Ako by taká príprava mala vyzerať?

Tu je niekoľko dobrých rád:

1. V prvom rade je potrebné začať postupne s nácvikom odlúčenia, aby sa dieťa naučilo odpútať na pár hodín od matky. S tým môže pomôcť babička, dobrá priateľka či opatrovateľka.
2. Postupne dieťa viac a viac socializovať či už na detskom ihrisku, v detskom centre - v prostredí rovesníkov. Navykať ho na väčšie množstvo osôb.
3. Mesiac/dva mesiace pred nástupom začať s dieťaťom o škôlke rozprávať. Motivovať ho rozprávaním o vzrušujúcich a pozitívnych veciach a zážitkoch, ktoré ho v škôlke čakajú - nové hračky, noví kamaráti.
4. Odporúčam dohodnúť si vopred návštevu u vybraného predškolského zariadenia. Dohodnúť si spolu s dieťaťom stretnutie s budúcou pani učiteľkou, na chvíľku sa zahrať v priestoroch škôlky a tým oboznámiť dieťatko s novým prostredím.
5. Poprípade zoznámiť syna/dcéru s budúcimi spolužiakmi - s ostatnými škôlkarmi, ak je to možné.
6. Týždeň/dva týždne pred prvým dňom odporúčam začať s nácvikom každodenného škôlkarskeho režimu, pretože pre niektoré deti to môže byť úplná zmena rytmu. Nacvičiť si ranné vstávanie, obliekanie, odchod z domu a poobedný odpočinok.
7. Za zmienku stojí aj prístup amerických psychológov, ktorí hovoria o tom, že pravidelným čítaním detských knižných príbehov a rozprávok v útlom veku môžeme dieťa nepriamo pripraviť na fungovanie v kolektíve. Deti sa počúvaním knižných príbehov nevedomky a prirodzene učia spoločensky prípustné vzorce správania, ktoré im ulahčia adaptáciu v novom kolektíve. Takže mamičky, čitajte deťom knižky!


6. Ako zabrániť tomu, aby dieťa prvých pár dní v škôlke preplakalo?

Pokiaľ sa nezanedbá príprava, tak rozhodujúci môže byť ešte samotný ,,deň D". Najväčší problém nastáva pri lúčení. Mamička by mala byť pri odovzdávaní dieťatka pokojná, aby nevycítilo jej nervozitu. Nemala by dávať najavo vlastné pochybnosti. Pri lúčení by mala mamička podporiť istotu dieťaťa a ubezpečiť ho, že po neho určite príde. Deti v tomto veku ešte nepoznajú abstraktné výrazy ako ,, o chvíľku", "o piatej" a pod.. Čas je u detí viazaný na činnosti, a preto treba dieťaťu prisľúbiť napr.: Keď sa vyspinkáš, pohráš a napapáš, mamina príde. A čo je nesmierne dôležité, treba vždy povedať synovi/dcérke "ahoj" a nevyplížiť sa ako duch bez rozlúčky poza chrbát dieťaťa. Cítilo by sa oklamané a na ďalší deň by sa hysterické prejavy stupňovali.

7. Aké chyby ešte rodičia často robia v deň nástupu?

Je to taktiež zbytočne dlhé lúčenie. Slzičky prvé dni nebývajú ničím výnimočným, na to sa treba pripraviť. Paradoxne ťažšie túto situáciu zvládajú mamičky, keď musia odolať dramatickým prejavom dieťatka, odolať chuti vziať ho domov. Chce to veľa trpezlivosti, ale odolať znamená skrátiť dobu navykania.  

Rýchly kontakt

Telefonický kontakt: +421 903 112 354

E-mail: info@babynanny.sk

Na mape